18 Mayıs Teravih namazı saat kaçta kılınacak? Teravih namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

İftarını açan vatandaşlarımız yemeklerinin ardından “rahatlatmak, dinlendirmek” gibi anlamlar taşıyan teravih namazı kılar. Teravih namazı Ramazan Ayı boyunca her gün yatsı namazından sonra ve vitir namazından önce kılınır. Teravih Namazını camide cemaatle kılmak sünnettir ve bol sevaptır. Ayrıca Teravih Namazı evde tek başına da kılınabilir. İşte il il namaz saatleri…

İL İL NAMAZ SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

 

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer’in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer’in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

 

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir