Bel Ağrısı Belirtileri

Bununla birlikte, devam etmesiyle birlikte bel ağrısı kronik bir hal de alabilmektedir. Vücutta meydana gelen her ağrıda olduğu gibi bel ağrısında da ağrıya erken bir aşamada müdahale etmek belirtilerin daha da kötüleşmesini engelleyebilmektedir.

Bel ağrısı neden olur? Bel ağrı belirtileri yerine ve nedenine bağlı olarak da değişebilmektedir. Belirtiler daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Yaygın Bel Ağrısı Belirtileri

Bel ağrısı belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Zihinsel ve duygusal sağlık, stres veya egzersiz ve aktivite seviyesi dahil olmak üzere birçok faktör bel ağrısının belirtilerini değiştirebilmektedir. Ancak, bel ağrısı genellikle aşağıdaki gibi ortak belirtilerin bir kombinasyonunu oluşturmaktadır:

Donuk ağrı: Bel ağrısı yanan, batan ya da kesin olan bir ağrıdan ziyade donuk ve acıyan bir ağrıdır. Bu tür ağrılara hafif veya şiddetli kas spazmları, sınırlı hareket kabiliyeti, pelviste ve kalçada ağrı da eşlik edebilmektedir.

Kalça, bacak ve ayaklara yayılan ağrı: Bazen belde başlayan ağrı siyatik olarak adlandırılan bir ağrı tipine dönüşebilmektedir. Bu durumda bel ağrısı bacaklardan ayaklara doğru hareket etmektedir. Hareket sırasında keskin bir ağrı, batma, karıncalanma ve uyuşukluk hissedilmektedir.

Oturma nedeniyle şiddetlenen ağrı: Bazen oturma pozisyonu disklere baskı uygulanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, uzun süre oturduktan sonra bel ağrısı daha da kötüleşerek kendisini hissedilerebilmektedir. Genellikle yürüme, esneme ve germe hareketleriyle ağrı hafiflemektedir.

Pozisyon nedeniyle gelişen ağrı: Eğer bel ağrısının nedeni yanlış bir pozisyonda olmak ise, pozisyonu değiştirildiğinde ağrı dinebilmektedir. Örnek vermek gerekirse,  spinal stenoz durumunda yürümek zor ve ağrılı olabilmektedir ancak kişi bir alışveriş sepetine doğru eğildiğinde ağrı hafiflemektedir.

Hareketsizlik nedeniyle gelişen ağrı: Bazı insanlar sabahları yataktan bel ağrısıyla kalmaktadır. Bu durum, uzun süre hareketsiz bir şekilde yatmaktan kaynaklanabilmektedir. Kişi gün içinde hareket ettikçe ağrısı da geçmektedir. Yatak ve yastık kalitesi de bel ağrısına katkıda bulunabilmektedir.

Bel Ağrısının Başlaması

Bel ağrısının başlama şekli nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise şu şekillerde tanımlanabilmektedir:

Zamanla kötüleşen bel ağrısı: Tekrarlayan hareketlerin veya stres tetikleyici pozisyonların neden olduğu belirtiler yavaş ve ilerleyici olarak kötüleşme eğilimindedir. Ağrı, belirli aktivitelerden sonra veya uzun bir günün sonunda gelişebilmekte ve sürekli olarak hissedilebilmektedir.

Gelen, giden ve zamanla kötüleşen bel ağrısı: Dejeneratif disk hastalığının neden olduğu bel ağrısısı gelip giden bir ağrı olabilmektedir, ancak alevlenmeler uzun bir süre boyunca giderek daha da şiddetli bir hale gelmektedir.

Yaralanma sonrasında hemen başlayan ağrı: Ani veya sarsıcı hareketler, omurgaya ve destekleyici kaslarına zarar verebilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da ani ve akut bir bel ağrısı gelişmektedir.

Yaralanmadan bir süre sonra gelişen ağrı: Bazen bel ağrısı herhangi bir kaza veya yaralanmadan yaklaşık olarak birkaç saat sonra gelişmektedir. Ağrının sonradan gelişmesi genellikle kasların doğal iyileşme süreçlerinin bir yan etkisi olarak değerlendirilmektedir.

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Bel Ağrısı Belirtileri

Bazen bel ağrısı, altta yatan daha ciddi tıbbi bir durumun da işareti olabilmektedir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin yaşanması durumunda acil tıbbi yardım alınması tavsiye edilmektedir:

·         Mesane ve bağırsak kontrolü kaybı

·         İstenmeyen kilo kaybı (diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerine bağlı olmayan)

·         Ateş ve titreme

·         Karında şiddetli ve dayanılmaz bir ağrı

·         Bir travma sonrasında (trafik kazası gibi) ağrı

Kronik bel ağrısı genellikle diğer belirtilerle ilişkilidir. Devam eden bel ağrısı veya bacak ağrısı olan çoğu insan uyumada güçlük çekmektedir. Uyku problemleri beraberinde depresyon ve anksiyeteye yol açabilmektedir.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı oldukça sık rastlanan bir problemdir ve hemen hemen herkes hayatının bir bölümünde bel ağrısına maruz kalmaktadır. Bel bölgesi, göğüs kafesinin alt kısmı ile pelvis bölgesinin üst kısmı arasındaki alan olarak tanımlanmaktadır. Genellikle aşırı ve zorlayıcı kullanım sonucunda gelişen bel ağrısı, tıbbi sorunların da bir belirtisi olabilmektedir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı nasıl geçer? Günlük aktiviteler nedeniyle veya belin aşırı zorlanması sonucu oluşan bel ağrılarında genellikle bir süre dinlemek ya da evde tedavi yöntemleri uygulamak faydalı olabilmektedir. Ancak, bel ağrısı tıbbi bir nedenden ötürü gelişiyorsa, ilaç tedavisi, cerrahi yöntemler ve fizyoterapi bir seçenek olabilmektedir.

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı tanısı ve tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurabilirsiniz.

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir