Erdoğan’ın makalesindeki tarihi hata… New York Times düzeltme yayınladı

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde tepe noktaya ulaşan kriz nedeniyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika’nın en etkili gazetelerinden New York Times’a bir makale yazarak, doğrudan Amerikan halkına seslendi.

Ancak Erdoğan imzasıyla yayınlanan makalede tarihi bir hata yer aldı. Erdoğan, tarihte ABD’nin ihtiyacı olduğu dönemlerde Türkiye’nin yardımına koştuğunu anlatırken, iki tarihi olayı örnek gösterdi; Kore Savaşı ile, 1962 yılındaki Rusya-ABD Küba füzeleri krizi. Erdoğan’ın makalesindeki tarihi hata da Küba füzeleri krizi örneğinde geldi.

Makalenin yayınlanan ilk halinde ve Türk medyasında yayınlanan Türkçe tercümesinde ABD’nin füze krizinin tepe noktaya vardığı dönemde, gerilimi “Türkiye’ye Jüpiter füzesi yerleştirerek” dağıttığı bilgisi yer aldı. Oysa Küba füzeleri krisinde tam tersi yaşanmıştı. ABD, Jüpiter füzelerini Türk topraklarına Küba Füzeleri krizi çıkmadan önce yerleştirmişti. Küba füzeleri krizinin çıkmasının ardından ise, ABD’deki Başkan Kennedy yönetimi, SSCB ile varılan uzlaşma çerçevesinde, Sovyetlerin Küba’daki füzeleri çekmeleri karşılığında, ABD de Türkiye’deki Jüpiter füzelerini geri çekmişti.

İLGİLİ HABERABD-Türkiye krizini dünya böyle gördü... İngilizlerin zil takıp oynamadığı kaldı!ABD-Türkiye krizini dünya böyle gördü… İngilizlerin zil takıp oynamadığı kaldı!NEW YORK TIMES DÜZELTME YAYINLANDINitekim, bir süre sonra Erdoğan’ın makalesinin ilgili paragrafı bu tarihi hatayı düzeltecek şekilde yeniden yazıldı.

Gazete, makalenin internet üzerinde yayınlanmasının ardından bir düzeltme bilgisi geçti.

Gazete, makalenin internet üzerinde yayınlanmasının ardından bir düzeltme bilgisi geçti.

New York Times da yazının altına bir düzeltme notu koyarak, yazının tarihi hatayı düzeltecek şekilde düzeltildiğini okuyucularına bildirdi. New York Times’ın düzeltmesinde, “bu makalenin önceki versiyonunda Türkiye’ye Jüpiter füzelerinin yerleştirilmesine ilişkin detaylar yanlış verilmiştir” denildi. New York Times’ın makalenin altına koyduğu düzeltme notunda, “Makalenin önceki versiyonunda Türkiye’deki Jüpiter füzeleri ile hatalı detaylar verilmiştir. 1962’de Kennedy yönetimi, İtalya ve Türkiye’deki Jüpiter füzelerini çekerek, Küba’daki Sovyetler füzelerinin kaldırılmasını müzakere etmişlerdir. Küba füze krizinde Türkiye’nin böyle bir hamle yaptığı gerçeği yansıtmıyordur” ifadesi yer aldı.

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir