Yunanistan FETÖ üyesi darbecilere koruma verdi

Yunanistan Polis Sözcüsü Theodoros Hronopoulos, basına yaptığı açıklamada, iki firari eski SAT komandosu Halit Çetin ve Fatih Arık’ın, 18 aylık gözaltı sürelerinin geçen hafta sona erdiğini söyledi.

İLGİLİ HABERMülteciler 2 bin dolara Yunanistan'a kaçıyorMülteciler 2 bin dolara Yunanistan’a kaçıyor

İLTİCA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

İki darbecinin korunma talep ettiğini belirten Hronopoulos, tutuldukları göçmen kampından çıkarılan Çetin ve Arık’ın gizli bir yere sevk edildiklerini dile getirdi. Hronopoulos, darbecilerin iltica süreçlerinin devam ettiğini kaydetti.

Çetin ve Arık, 2017 yılının şubat ayında yasa dışı yollardan Yunanistan‘a geçerek sığınma talebinde bulunmuştu. İki darbeciyi temsil ettiğini belirten avukat Stavroula Tomara, bugün Yunan basınına yaptığı açıklamada, Çetin ve Arık’a 20 Ağustos’tan bu yana ulaşamadığını belirterek, Türkiye’ye iade edilmiş olabileceklerini öne sürmüştü.

İLGİLİ HABERAdalet Bakanı'ndan Yunanistan açıklaması!Adalet Bakanı'ndan Yunanistan açıklaması!

Yunan kanunlarına göre, iltica süreci devam eden kişi, azami 18 ay gözaltında tutulabiliyor.

Yunan yargısı, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin hemen ardından askeri helikopterle Yunanistan‘a kaçan 8 darbecinin Türkiye’ye iadesini reddetmişti. Yunan Danıştayı da darbecilere sığınma hakkı verilmesi yönünde karar almıştı. AA

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir